Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

O czym król Stanisław August Poniatowski pisał do Marcella Bacciarellego?

Marcello Bacciarelli, choć karierę na dworze rozpoczynał jako malarz, przez 34 lata komunikował się z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim przede wszystkim jako jego urzędnik - dyrektor Budowli Królewskich. Zachowało się prawie 350 listów, notatek, dyspozycji. Co w nich można znaleźć?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław August Poniatowski Marcello Bacciarelli Katarzyna Kobylecka

Prof. Włodzimierz Lengauer: bez zaplecza bibliotecznego nie ma pracy naukowej

Prof. Włodzimierz Lengauer to wybitny badacz antyku, autor licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady, specjalista w zakresie greckiej religii i kultury, erudyta, poliglota. W audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedział o swoich młodzieńczych zainteresowaniach, ścieżce naukowej i niezbędnym warsztacie badacza. 
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lengauer Grecja Uniwersytet Warszawski Katarzyna Kobylecka starożytna Grecja starożytność

"Złote runo. Sztuka Gruzji". Legendarne skarby Kolchidy w Krakowie

"Złote runo. Sztuka Gruzji" to pierwsza w Polsce, ale też w Europie, tak wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. - Podziwiając skarby Kolchidy w Muzeum Narodowym w Tbilisi, marzyłem o tym, abyśmy mogli je przenieść do Krakowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Kruk, historyk sztuki i kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Gruzja Kolchida Mirosław Kruk Muzeum Narodowe w Krakowie Marzena Ożarek-Szilke

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka meteoryt astronomia NAUKA kosmos

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. W Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytny Rzym archeologia NAUKA

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. Z Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytny Rzym archeologia NAUKA

Pierwszy cesarz Chin i jego Armia Terakotowa. Co wiemy o tym wyjątkowym znalezisku?

Armia Terakotowa pierwszego cesarza to niewątpliwie najważniejsze znalezisko archeologiczne z terytorium Chin. 50 lat temu trzej rolnicy kopiący studnię w okolicach chińskiego miasta Xi'an, zamiast znaleźć wodę, wydobyli z ziemi naturalnej wielkości figurę wojownika sprzed ponad 2 tysięcy lat. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Chiny Katarzyna Czapska Monika Rekowska Armia Terakotowa archeologia

Wielkanoc w Jedynce. Muzyka, audycje i transmisje nabożeństw

Program 1 Polskiego Radia na Święta Wielkanocne przygotował dla słuchaczy ciekawą ofertę. Na antenie radiowej Jedynki pojawiły się m.in. audycje specjalne oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi. To wszystko w ciekawej oprawie świątecznej. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Roman Czejarek Daniel Wydrych Grzegorz Osiecki Joanna Ficińska Artur Wolski Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Monika Chrobak Sława Bieńczycka Kamil Wicik Katarzyna Kobylecka Przemysław Goławski Aleksandra Tykarska Małgorzata Bartas-Witan Agnieszka Kozłowska-Łysko Patryk Michalski Ula Kaczyńska Paweł Sztompke Janusz Kukuła Zbigniew Krajewski Wojciech Urban

"Testimonium Flavianum" Józefa Flawiusza. Skąd biorą się wątpliwości dotyczące autentyczności?

"Testimonium Flavianum", czyli słynny passus w dziele żydowskiego historyka Józefa Flawiusza to najwcześniejsze pozachrześcijańskie odniesienie do historyczności Chrystusa. Fragment ten znalazł się w pracy Flawiusza "Dawne dzieje Izraela", która powstała w latach 90. I wieku n.e. Wspominana jest tam działalność Jezusa i okoliczności jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Józef Flawiusz Jezus Chrystus Mateusz Kusio Wielkanoc