Polskie Radio
Section05
KULTURA

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego. "To piękne, jak różnie można odczytać ten sam tekst"

Zakończył się 1. etap 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W rywalizacji pozostało 18 uczestników z Polski, Francji, USA, Hiszpani i Islandii. - Jest kilka osób, które bardzo mi się podobają i widać, że to są indywidualności - mówił w Dwójce Roman Jabłoński, przewodniczący jury.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego Marcin Zdunik wiolonczela Dwójka MUZYKA KULTURA Katarzyna Sanocka Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Polskie Radio Witold Lutosławski Roman Jabłoński

Bronisław Pawlik. Rzecki z "Lalki", profesor Tutka i "Miś z okienka"

– Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bolesław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor aktorstwo Bronisław Pawlik TEATR KULTURA Kabaret Starszych Panów Polskie Radio

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo rzeźba Julia Keilowa Muzeum Warszawy Aleksandra Łapkiewicz Dwudziestolecie międzywojenne cukier Dwójka KULTURA

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sardynia średniowiecze Łukasz Modelski Cezary Namirski zamek KULTURA wyspa Włochy

Aga Zaryan: chciałam iść na PWST, ale nawet nie podeszłam do egzaminów. Wybrałam jazz

- Gdy miałam 20 lat, pokochałam jazz. Byłam w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i szukałam swojej drogi. Miałam taki pomysł, będąc jeszcze w licealnej grupie teatralnej, żeby zdawać na PWST. Do egzaminów przygotowywał mnie nikt inny, jak pan Krzysztof Majchrzak. Miałam wybranej już wszystkie teksty, ale pojawiła się okazja, żeby zdawać do klasy pani Ewy Bem - mówiła w Dwójce Aga Zaryan.
Zobacz więcej na temat:  Aga Zaryan Roch Siciński Jazz muzyka współczesna Dwójka MUZYKA KULTURA aktorstwo Ewa Bem Ella Fitzgerald

Czas szkoły średniej i matury. Dlaczego z sentymentem wracamy do czasów szkolnych?

Maj to nie tylko kwitnące rośliny, ale również czas egzaminu dojrzałości. Z czym kojarzy nam się matura i koniec szkoły średniej? W audycji "Dwie do setki" Magdalena Zawadzka, Jerzy Satanowski, dr hab. Jacek Dobrowolski, Adam Rozlach i Kaja Tomczyk podzielili się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok Roch Siciński Magdalena Zawadzka Jerzy Satanowski Jacek Dobrowolski Adam Rozlach Kaja Tomczyk matura szkoła średnia edukacja KULTURA

Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA KULTURA FILM film dokumentalny festiwal filmowy Millenium Docs Against Gravity Sonia Wąsowska

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński Andrzej Chyra film polski aktorstwo KULTURA

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy KULTURA