Polskie Radio
Section05
PRL

43 lata temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński

Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio podało, powtórzoną po chwili przez agencje światowe, informację: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół PRL Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

3500 spotkań z "Matysiakami". Ciekawostki o legendarnej radiowej powieści

Czy wiesz, dlaczego Matysiakowie mieszkają przy ulicy Dobrej w Warszawie? Z jakiego powodu egzekutywa partyjna z kopalni Makoszowy w Zabrzu napisała donos na Matysiaków? Z okazji premiery jubileuszowego 3500. odcinka "Matysiaków" przygotowaliśmy ciekawostki dotyczące tej legendarnej radiowej powieści.
Zobacz więcej na temat:  Matysiakowie Polskie Radio słuchowisko Warszawa stalinizm PRL Władysław Gomułka W POLSKIM RADIU

Polskie Radio 24 Prawie jak James Bond. Porucznik Borewicz i kulisy serialu "07 zgłoś się"

- Kształtowanie pozytywnego, ludzkiego obrazu policjanta jest rzeczą naturalną. Zwłaszcza w niebezpiecznych czasach, gdy codziennie pojawiają się informacje o zabójstwach, przestępstwach i aferach. Komenda Główna Policji powinna to przemyśleć, niech zaczną też o tym myśleć młodzi twórcy - mówił w Polskim Radiu 24 współtwórca koncepcji serialu "07 zgłoś się" Michał Koma. Gośćmi byli też pisarz Ryszard Ćwirlej i dziennikarz Rafał Boguta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał serial PRL

Bartosz Panek: Pegeery to miejsca, które nie zniknęły. Są tam ludzie zasługujący na uwagę

W pegeerach wszystko należało do państwa, nawet mieszkania. - Znaleźli się tam ludzie, którzy szukali lepszego życia. Państwo dawało im obietnicę dachu nad głową, pracy. To przyciągało tysiące osób, które zdecydowały się na okropnie ciężką pracę - mówi Bartek Panek, autor reportażu "Zboże rosło jak las". - To są doświadczenia ludzi, którzy wciąż żyją wśród nas. Wystarczy ich o to zapytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo PRL Bartosz Panek PGR rolnictwo reportaż ludzie

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek dyplomacja Patryk Pleskot Dwójka