Polskie Radio
Section05
kino

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Millenium Docs Against Gravity Marcin Pesta kino FILM dokument film dokumentalny KULTURA Dwójka Karol Piekarczyk

Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz "Ostatnia wyprawa"

Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" profesora Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska Eliza Kubarska Wanda Rutkiewicz kino FILM film polski Millenium Docs Against Gravity alpinizm góry Himalaje

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy KULTURA

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Dziś wspominamy 82. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

"Na szczęście nie powstał film pełen patosu". Adamski o "Przysiędze Ireny"

- Największym problemem polskich filmów historycznych jest scenariusz, który potrafi położyć cały film. Tym razem mamy dobry scenariusz, który opowiada historię Ireny Gut. Kobieta ratowała Żydów w Tarnopolu pod okiem oficera Wehrmachtu. Musiała zacząć sypiać z Niemcem, żeby ich nie wydał. Nietuzinkowa biografia pozwoliła na to, żeby nie powstał pełen patosu film - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Adamski.  
Zobacz więcej na temat:  kino Polskie Radio 24