Polskie Radio
Section05
Justyna Grabarz

Kajko i Kokosz we Wrocławiu: niezwykła, interaktywna wystawa już od 1 czerwca

W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu już 1 czerwca zostanie otwarta scenograficzna wystawa interaktywna "Słowiański świat Kajka i Kokosza". Jak sama nazwa wskazuje, poświęcona będzie parze najpopularniejszych obok Tytusa, Romka i A’Tomka bohaterów polskich komiksów. O samej wystawie i dlaczego pojawiła się ona w grodzie nad Odrą opowiada Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks Janusz Christa Kajko i Kokosz Centrum Historii Zajezdnia Wrocław wystawa Justyna Grabarz Trójka

Długi weekend czerwcowy. Wypoczywajmy na łonie natury: dzika przyroda jest dobra na wszystko!

Ciepłe, długie dni i zbliżający się długi weekend czerwcowy to doskonała okazja, aby więcej czasu spędzać na łonie przyrody. A im owa przyroda jest bardziej dzika, tym lepiej. Naukowcy zgodnie twierdzą, że im więcej obcujemy z naturą, tym większe mogą być korzyści dla naszej psychiki i zdrowia, zaczynając od redukcji stresu, przez większą uważność, kończąc na poprawie pamięci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia zdrowie psychiczne zdrowie stres pamięć Trójka Trójka Justyna Grabarz

"Gapiszon w Lengrenówce" - kolejne pokolenia odkrywają rysunki Bohdana Butenki

Muzeum Karykatury w Warszawie zorganizowało wystawę "Gapiszon w Lengrenówce". Jest to doskonała okazja do tego aby kolejnym pokoleniom przybliżyć twórczość Bohdana Butenki i już nieco zapomnianych, stworzonych przez niego, rysunkowych postaci. Choćby bardzo popularnego kiedyś Gapiszona. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura dziecięca Justyna Grabarz Bohdan Butenko wystawa Muzeum Karykatury w Warszawie KULTURA ilustracja

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Kobiety przejmują scenę!

Lineup tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice wyróżnia się silną reprezentacją kobiecych artystek. Mowa nie tylko o jednej z headlinerek, którą w tym roku będzie Róisín Muprhy. Na scenie wystąpią równie intrygujące muzyczne osobowości. - Co roku jest to dla nas dosyć ważny aspekt. (...) Nie liczymy tego, ale bardzo zwracamy na to uwagę. Kobiety na festiwalu to zawsze wartość dodana pod wieloma względami - Adam Godziek, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Tauron Nowa Muzyka Katowice muzyka rozrywkowa koncert festiwal muzyczny

Akustyczna mapa Lublina – wspólny projekt naukowców i mieszkańców miasta

Warsztaty terenowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a do opinie mieszkańców dotyczące ich odczuć związanych z hałasem – to wszystko wchodzi w skład projektu naukowców w Lublina, mającego na celu poprawienie komfortu życia w tym mieście i wyznaczenie najbardziej uciążliwych akustycznie miejsc.
Zobacz więcej na temat:  hałas Liliana Kaczmarczyk Justyna Grabarz Lublin Trójka przestrzeń publiczna

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz zwierzęta ptaki ornitologia dźwięki natura przyroda

Czy konie są istotami świadomymi? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy zwierzęta mają świadomość? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaniu za pomocą prostego testu lustra eksperci UJ poddali konie. Zachowanie części z nich może sugerować, że rozpoznały one siebie w płaskim odbiciu. To z kolei, jak wskazują badacze, może prowadzić do ponownego ustalenia zasad ich odpowiedniego traktowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz konie Uniwersytet Jagielloński zwierzęta psychologia umysł

Podróż metrem w przeszłość. Co odkryto podczas drążenia kolejnych podziemnych tuneli?

Na budowie końcowego odcinka linii M2 na Bemowie odkryto tzw. jamy śmietniskowe z przełomu XIV i XV wieku. To nie jest pierwsze znalezisko archeologiczne podczas budowy warszawskiego metra, ale jedno z najstarszych. Co jeszcze wykopano podczas budowy metra, czym historycy zostali zaskoczeni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski metro archeologia wykopaliska prehistoria Justyna Grabarz Trójka średniowiecze