Polskie Radio
Section05
ekologia

Gawrony, ptaki kontrowersyjne w Świebodzinie. Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś

W Świebodzinie jest park im. Fryderyka Chopina, który upodobały sobie gawrony. Od lat zakładają tam gniazda, co dla części mieszkańców jest problemem, gdyż nie mogą korzystać z zanieczyszczanych przez ptaki ławek. Zgłaszali więc burmistrzowi miasta, że odchody gawronów zaśmiecają park i stwarzają zagrożenie epidemiologiczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż ptaki gawrony Świebodzin przyroda ochrona przyrody ekologia natura Trójka pr poleca

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

TYLKO U NAS Porozrzucane śmieci, czyli krajobraz po majówce

Kiełbaska z grilla, zimne piwo, długie rozmowy w doborowym towarzystwie - Polacy w ostatnich dniach oddali się majówkowemu relaksowi. Krajobraz po długim weekendzie nie jest już jednak sielankowy - w niedzielny wieczór i poniedziałkowy poranek w oczy rzucały się porozrzucane pozostałości po "świętowaniu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo majówka odpady gospodarka odpadami ekologia śmieci środowisko Kołobrzeg

Auta elektryczne "na granicy opłacalności". Ekspert ocenia perspektywy rynku

- Posiadanie dzisiaj samochodu elektrycznego w mieście jest na granicy opłacalności. Uwzględniając koszty napraw może się opłacać, ale trzeba to dokładnie policzyć. To nie jest już tak, że zamienimy samochód i będziemy co miesiąc oszczędzać - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 samochody elektryczne ekologia nowe technologie Marcin Pośpiech GOSPODARKA

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wielkopolskim Parku Narodowym [SŁUCHAJ TERAZ]

Wielkopolski Park Narodowy to 18 obszarów ochrony ścisłej, niepowtarzalny polodowcowy krajobraz, nazwany przez jego twórcę, prof. Adama Wodziczkę, "prawdziwym muzeum form polodowcowych i żywym muzeum przyrody". Na miejscu jest Patryk Bedliński. Zapraszamy na słuchania audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  natura ekologia parki narodowe Patryk Bedliński Wielkopolski Park Narodowy Poznań

Zanikanie mokradeł. "To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka

Fascynacja torfowiskami zaczyna się od trudnej do nazwania emocji - napięcia wywołanego ni to ziemskim, ni to niebiańskim charakterem mokradeł. Czasem wynika ze świadomości ich zanikania. Na terytorium Polski osuszono 85 procent takich terenów. W Niemczech trwale pozbawionych wody jest prawie 98 procent mokradeł.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Panek reportaż reportaż w Jedynce ekologia mokradła torfowisko pr poleca

Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński moda moda cyrkularna ekologia zrównoważona moda