Polskie Radio
Section05
środowisko

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

TYLKO U NAS Porozrzucane śmieci, czyli krajobraz po majówce

Kiełbaska z grilla, zimne piwo, długie rozmowy w doborowym towarzystwie - Polacy w ostatnich dniach oddali się majówkowemu relaksowi. Krajobraz po długim weekendzie nie jest już jednak sielankowy - w niedzielny wieczór i poniedziałkowy poranek w oczy rzucały się porozrzucane pozostałości po "świętowaniu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo majówka odpady gospodarka odpadami ekologia śmieci środowisko Kołobrzeg

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy

Betonoza w miastach. Dlaczego zieleń przegrywa z betonem?

Zastępowanie zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Przykładem może być tzw. rewitalizacja rynków w Skierniewicach, Krzeszowicach czy we Włocławku, gdzie usunięto zieleń właśnie na rzecz betonu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto architektura środowisko susza aglomeracja zmiany klimatyczne pogoda woda rośliny drzewa Sława Bieńczycka

Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wilk las środowisko Weronika Puszkar

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta rośliny

POLSKIE RADIO 24 Budynki będą niczym pralki i lodówki? Ekspert o planach UE

- Mamy charakterystykę energetyczną przy pralkach czy lodówkach, dlaczego zatem nie mielibyśmy jej mieć w przypadku budynków? - pytał retorycznie w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski, ekspert z Fundacji Polska z Natury, odnosząc się do unijnych planów dotyczących budownictwa zeroemisyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budownictwo emisja gazów energetyka mieszkania ochrona środowiska środowisko klimat ekologia Daniel Czyżewski

Magiczne stworzenia - czy i jak je chronić?

W wielu miejscach na świecie ludzie wierzą w magiczne stworzenia i ich moc. Dzięki nim w tych regionach dba się o poszczególne gatunki, przykładem są święte krowy w Indiach. Szczególnie chronione mogą być także pewne obszary, np. święte gaje. - Interesuje mnie to, w jaki sposób możemy uwzględniać mityczne, magiczne stworzenia w ochronie gatunków - mówi Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta magia zwierzęta magiczne elfy środowisko ochrona przyrody Weronika Puszkar

Zmiany klimatu postępują. Czy grozi nam kryzys wodny?

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej jest jednoznaczny. Planeta wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Zmiany klimatu postępują. W Brazylii odnotowano kolejny rekord: 42 st. C w cieniu i ponad 60 st. C. temperatury odczuwanej. W ubiegłym roku pobite zostały rekordy temperatur powietrza i oceanów, stężenia gazów cieplarnianych, topnienia lodowców, utraty pokrywy lodowej na Antarktydzie. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne klimat ekologia środowisko pogoda Antarktyda Unia Europejska woda oceany społeczeństwo meteorologia infografika