Polskie Radio
Section05
edukacja

Nauka do późna, brak stołówki. W zamian szkoła oferuje... wafle

Radna KO Izabela Duchnowska zareagowała ws. uczniów Technikum nr 15 we Wrocławiu. Ci uczą się na dwie zmiany. W efekcie część młodzieży kończy lekcje wieczorem. Problem pojawia się przy spożyciu obiadu. W placówce nie ma stołówki, sklepiku, czy dostępu do cateringu. Regionalne władze wskazały, że uczniowie mogą kupić w automatach m.in. chrupki zbożowe, wafle ryżowe i paluszki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła Wrocław edukacja dolnośląskie regiony

Explory Tour 2024 - co będzie się działo we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie?

Już niedługo żółty autokar Explory Tour pojawi się we Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. - W tych trzech miastach będziemy udowadniać, że naukowymi sposobami i naukowym podejściem jesteśmy w stanie np. naprawiać lokalne problemy zgłoszone przez młodych ludzi - mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja Explory młodzież Weronika Puszkar

Ubóstwo menstruacyjne - co o nim wiemy?

Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia blisko 500 milionów kobiet na świecie cierpi na ubóstwo menstruacyjne. W Polsce, jak podaje Kulczyk Foundation, ten problem dotyka około pięciuset tysięcy kobiet. W Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, sprawdzamy co to jest, a naszym gościem jest Maja Kotala, autorka projektu edukacyjnego Rajd Victoria. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta ubóstwo Afryka edukacja problemy społeczne

Rewolucja w polskiej szkole. "Nauczyciele szkoleni z ChatGPT"

Robot napędzany sztuczną inteligencją zdał maturę pisemną z języka polskiego. Czy polską szkołę czeka więc rewolucja? Jak mówi dla portalu polskieradio24.pl polonista dr Jarosław Wowak, ta już zaczęła się w edukacji, ale "idzie w złym kierunku". Szkoleni z funkcjonalności ChatGPT są też nauczyciele. Sztuczna inteligencja pomaga im m.in. w przygotowaniu lekcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła sztuczna inteligencja

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą edukacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji Narodowej Kresy PR dla Zagranicy

Polskie Radio 24 Niemcy chcą uczyć islamu w szkołach. "Pomysł nie jest zły"

Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa. Za edukację religijną odpowiadali imamowie w meczetach - a oni byli finansowani z różnych źródeł, które przyczyniają się do radykalizacji młodzieży - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wskazując na pozytywne strony wprowadzenia nauczania islamu do niemieckich szkół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Żochowska Piotr Andrzejewski Niemcy islam edukacja ŚWIAT Europa

Sztuczna inteligencja zdała maturę z języka polskiego. Jest apel o pilne zmiany w szkołach

Sztuczna inteligencja rozwija się w szalonym tempie. Fundacja Zwolnieni z Teorii sprawdziła czy model językowy Prymus zda maturę z języka polskiego. Okazało się to możliwe i AI zdało egzamin na 62 procent O tym jak wyglądały przygotowania do tego eksperymentu oraz jakie zmiany należy wprowadzić w systemie edukacji mówili w "Poranku Dwójki" Ewa Siemińska i Emir Schahed.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sztuczna inteligencja Emir Chahed Ewa Siemińska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek edukacja szkoła

Znaczące zmiany językowe. "Usunięto rozchwiane i kłopotliwe zasady"

- Nie można mówić o rewolucji w ortografii, bo to zaledwie jedenaście zmian w obrębie zasady konwencjonalnej, która liczy 172 reguły - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia pof. Ewa Kołodziejek, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego. Jak oceniła, określenia takie jak "przewrócenie stolika", "przewrót", "szok i niedowierzanie" są nieadekwatne do sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkoła nauczyciel Krzysztof Grzesiowski język polski