Polskie Radio
Section05
Afryka

Polak uwolniony z Kongo. Szejna dziękuje Dudzie za wsparcie

To interwencja prezydenta Andrzeja Dudy umożliwiła uwolnienie Polaka więzionego w Demokratycznej Republice Konga - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Jednocześnie zgodził się, że wypowiedzi polskiego prezydenta w Rwandzie zostały "źle zrozumiane". Jako przyczynę swoich problemów wskazywał je w rozmowie z Polskim Radiem podróżnik po powrocie do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Andrzej Szejna prezydent demokratyczna republika konga Afryka Andrzej Duda

Mariusz Majewski: dramatyczne szczegóły pobytu w kongijskim więzieniu

Polski podróżnik Mariusz Majewski wrócił do kraju po trzech miesiącach pobytu w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Trafił tam za rzekome szpiegostwo i dostał wyrok dożywocia oraz 10 mln dolarów grzywny. W więzieniu w Kongu przeżył prawdziwy horror: to, że udało mu się przeżyć i wrócić do Polski, uważa za cud. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Kongo podróże areszt polityka prezydent Andrzej Duda Angola rwanda szpiegostwo Afryka konflikty międzynarodowe

TYLKO U NAS "Cud, że żyję". Wstrząsająca relacja uwolnionego Polaka

Polski podróżnik Mariusz Majewski powiedział Polskiemu Radiu o koszmarze, który przeżył w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Jest już w Polsce, ale, jak sam twierdzi, wszystko mogło się skończyć dużo gorzej. W pokazowym procesie, relacjonowanym przez wiele stacji telewizyjnych, usłyszał wyrok dożywotniego więzienia. Zasądzono mu również karę w wysokości 10 mln dolarów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka podróże areszt POLSKA ŚWIAT demokratyczna republika konga

TYLKO U NAS Uwolniony Polak: to prezydent zafundował mi piekło

- Czuję się zadowolony, że jestem już w domu - powiedział Polskiemu Radiu Mariusz Majewski. Uwolniony Polak dziękował Andrzejowi Dudzie za wstawienie się za nim u lokalnych władz, ale jednocześnie stwierdził, że to prezydent "zafundował mu piekło w Afryce". Mężczyzna opowiedział nam też dramatyczne szczegóły pobytu w kongijskim więzieniu. - Byłem w otoczeniu morderców i gwałcicieli. Dwukrotnie chciałem odebrać sobie życie. Koszmary będą mi towarzyszyły do końca - opowiadał ze łzami w oczach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA demokratyczna republika konga Afryka Andrzej Duda prezydent społeczeństwo

Ubóstwo menstruacyjne - co o nim wiemy?

Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia blisko 500 milionów kobiet na świecie cierpi na ubóstwo menstruacyjne. W Polsce, jak podaje Kulczyk Foundation, ten problem dotyka około pięciuset tysięcy kobiet. W Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, sprawdzamy co to jest, a naszym gościem jest Maja Kotala, autorka projektu edukacyjnego Rajd Victoria. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta ubóstwo Afryka edukacja problemy społeczne

Polaka skazano na dożywocie. Prezydent Duda interweniował

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że osobiście rozmawiał z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Félixem Tshisekedim w sprawie uwolnienia Polaka z kongijskiego więzienia. W lutym tamtejsze służby zatrzymały polskiego podróżnika Mariusza Majewskiego. Polaka oskarżono o szpiegostwo i skazano na dożywocie. Mariusz Majewski jest już wolny i wraca do kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kongo dożywocie Afryka Andrzej Duda