Polskie Radio
Section05
medycyna

Samotność - choroba XXI wieku. Szczególnie dotyka polskich seniorów

Antidotum na samotność jest obecność drugiego człowieka. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rozpoczyna kampanię społeczną "Co za różnica?", która ma zwrócić uwagę na wartość, jaką dla seniorów jest kontakt z życzliwymi ludźmi oraz zachęcić do udziału w tzw. wolontariacie towarzyszącym. Chodzi przede wszystkim o podarowanie seniorom swojego czasu i uważności, wysłuchania drugiej osoby.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski samotność senior mali bracia Ubogich medycyna zdrowie społeczeństwo aktywność aktywność fizyczna

Szczepienia ochronne. Czy można zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka?

Szczepienia ochronne w Polsce, realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień, są obowiązkowe i bezpłatne. Na rodzicach ciąży przymus zaszczepienia swoich dzieci. Jeśli tego nie zrobią, czekają ich konsekwencje w postaci grzywny, nakazu szczepienia, a nawet dużo dalej idące następstwa. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka szczepienia medycyna zdrowie zdrowie dziecka Ministerstwo Zdrowia infografika

40 lekarzy i farmaceutów ze stypendium programu im. prof. Franciszka Walczaka. NAWA ogłosiła wyniki

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru do programu stypendialnego Walczak. To program skierowany do badaczy obszaru nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. Jak mówi dyrektor NAWA doktor Dawid Kostecki, czterdzieścioro stypendystów wyjedzie do prestiżowych ośrodków, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach czy Francji.
Zobacz więcej na temat:  medycyna

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

"Identyfikuję się z dwoma narodami: polskim i ukraińskim". Medyczka z Kijowa o pracy w Polsce

Doktor habilitowana nauk medycznych Halina Kozinkiewicz, od wybuchu wojny w Ukrainie jest w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o odbywanym stażu naukowym w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Polacy za granicą medycyna Polskie Radio dla Zagranicy PR dla Zagranicy

Celiakia - co to za choroba, jakie są jej objawy, jak się ją diagnozuje i leczy?

Choć celiakia jest znana od dwóch tysięcy lat i występuje częściej niż nowotwory piersi czy płuc, to nadal wiedza społeczna na jej temat jest niewielka. Na podstawie europejskich danych epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce może na nią cierpieć ok. 380 tys. osób. Jednak większość, 90-95 proc., o tym nie wie.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Celiakia zdrowie medycyna dieta jedzenie

Ludzie chorzy na otyłość olbrzymią: co się z nimi dzieje, jak można im pomóc?

Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Jednak dla sporej części społeczeństwa to tylko efekt zaniedbań i lenistwa. Otyłość olbrzymia jest skrajnym przypadkiem tej choroby. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ile ich jest w Polsce, ale pewne jest, że będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie otyłość społeczeństwo medycyna depresja Agnieszka Szydłowska

TYLKO U NAS Czy Polsce grozi epidemia? To możliwe przez odmowy szczepień

Wracają ogniska chorób zakaźnych, które były opanowane w naszym kraju. Lekarze alarmują o kolejnych przypadkach m.in. krztuśca czy odry, ale równocześnie gwałtownie wzrasta liczba uchylania się od obowiązku szczepień. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kara za unikanie szczepień ochronnych może wynieść 10 tys. zł i może być nakładana wielokrotnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie dzieci dziecko młodzież społeczeństwo STYL ŻYCIA medycyna Przemysław Goławski edukacja lekarz choroba szczepienia

Wpływ słońca na skórę i włosy. Jak chronić się przed nadmiarem promieniowania UV?

Korzyści z umiarkowanej ekspozycji skóry na słońce jest wiele. Główną zaletą jest wytwarzanie witaminy D3. Niestety jest również wiele zagrożeń, na przykład choroby nowotworowe; te wiążą się z nadmiarem promieni słonecznych docierających do naszej skóry i głowy. Możemy się przed nim uchronić, nawet za pomocą zwykłego kremu z filtrem. - Profilaktyka jest najważniejsza: przeciwnowotworowa i przeciwstarzeniowa - mówi dr Katarzyna Zakrzewska, dermatolożka w trakcie specjalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski zdrowie medycyna promieniowanie opalanie

Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch

Dzięki pionierskiej terapii genowej półtoraroczna Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki. Po sześciu miesiącach od zastosowania terapii dziecko było w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęło również wypowiadać pierwsze słowa.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Piotr Skarżyński słuch dzieci zdrowie zdrowie dziecka medycyna NAUKA

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko się zdarza, aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menedżer zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie psychiatria medycyna biologia NAUKA psychologia badania