Polskie Radio
Section05
kosmos

Thorium Space: polski satelita geostacjonarny to projekt, na który czekaliśmy od początku istnienia firmy

Polska firma Thorium Space S.A., drugi w Europie producent zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, już dziś jest globalnym graczem sektora kosmicznego. Podczas rocznej prezentacji strategii i dokonań, firma ujawniła swoje plany. „Mamy produkty, mamy terminale, mamy satelitę. Idziemy agresywnie w rynek” - mówił Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.
Zobacz więcej na temat:  kosmos satelita POLSA nowe technologie

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kosmos astronomia inżynieria NAUKA Polska Akademia Nauk astronautyka

Ale widok! Meteor rozbłysnął na portugalskim niebie [WIDEO]

Służby publiczne powiatu Castro Daire w Portugalii zostały w niedzielę w nocy postawione w stan gotowości po tym, jak media społecznościowe obiegły doniesienia o świetlistej kuli która pojawiła się na niebie i była widoczna w kilku miastach kraju – donoszą portugalskie media. Świadkowie wskazują na niezwykłą jasność tego obiektu, niektórzy mówią o towarzyszącym jej huku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Portugalia astronomia kosmos meteoryt

Czym różni się astronom od astronauty?

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżyliśmy w towarzystwie dr hab. Krzysztofa Hełminiaka z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN w Toruniu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie edukacja przyrodnicza astronomia astronauta kosmos

Eksperymenty polskich naukowców w kosmosie. ESA podpisała umowy z badaczami

Co się dzieje z ludzką psychiką podczas długotrwałego pobytu w kosmosie? Czy AI poradzi sobie w warunkach niskiej grawitacji? I czy mikroorganizmy będą w przyszłości testowymi uczestnikami wypraw poza orbitę Księżyca? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szukać będzie w najbliższym czasie Europejska Agencja Komiczna. ESA właśnie podpisała umowy z polskimi naukowcami. Oznacza to, że zgłoszone przez nich projekty zostaną sprawdzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Lis Krzysztof Łoniewski Europejska Agencja Kosmiczna esa kosmos astronomia Trójka

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia kosmos

Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa

To nie scenariusz filmu science fiction, ale realne plany NASA, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna we współpracy m.in. ze SpaceX chce zainstalować na Księżycu sieć komórkową. Dzięki niej astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe, ale również telefonować do swoich rodzin. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia korespondent Polskiego Radia w USA - Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Pachlowski Krzysztof Łoniewski NASA kosmos sieć komórka technologie księżyc