Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz SZTUKA malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź KULTURA

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?

Kobieca piłka nożna zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko jej do poziomu popularności, jaki osiągnął męski futbol. Jakie są tego przyczyny, czy zarobki piłkarek różnią się od zarobków piłkarzy i czy w piłce nożnej możemy mówić o równouprawnieniu? O kobiecym futbolu opowiadała Karolina Wasielewska - autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski równouprawnienie aktywność aktywność fizyczna

Fraki, suknie i Beethoven. Dlaczego warto przyjść na "Piegowaty koncert"?

"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego wydarzenia z cyklu "Piegowatych koncertów". Orkiestra Polskiego Radia kolejny raz zagra dla najmłodszych repertuar klasyczny. Katarzyna Stoparczyk opowiedziała w "Poranku Dwójki" o szczegółach koncertu, swoich inspiracjach i powodach, dla których na scenie zobaczymy muzyków we frakach i sukniach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Stoparczyk Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie dzieci muzyka klasyczna KULTURA Piegowaty koncert Michał Klauza

Eurowizja nie dla Luny. Polska poza finałem. Luna dała z siebie wszystko. Komentarze po opadnięciu Polski z Eurowizji

Dopiero w noc z soboty na niedzielę poznamy szczegółowe wyniki głosowania widzów w półfinałach i finale Eurowizji 2024. Pięć lat temu tylko trzech głosów zabrakło zespołowi Tulia, by trafić do finału konkursu, a rok temu Blanka, która miała według prognoz nie przejść do finału - zajęła trzecią lokatę w półfinale. Poniżej pierwsze komentarze po pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 EBU TVP Polskie Radio Szwecja Luna konkurs MUZYKA

Pożegnanie ikony. Wspomnienie Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Przez ponad pół wieku prowadził w Polskim Radiu swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu". Jeszcze w poniedziałek, 6 maja, mieliśmy okazję usłyszeć jego głos na antenie radiowej Trójki. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to jego pożegnanie. W audycji specjalnej wraz z gośćmi wspominaliśmy legendarnego Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który zmarł 7 maja w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Mariusz Owczarek Trójka MUZYKA Jazz Henryk Miśkiewicz Andrzej Święs Paweł Brodowski

Profesor, nauczyciel, propagator. Muzycy wspominają Jana Ptaszyna Wróblewskiego

W wieku 88 lat odszedł od nas Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman tworzył wiele zespołów i dla wielu muzyków był nauczycielem. W audycji "Teraz jazz" w Programie 2 Polskiego Radia, artystę wspominali: Henryk Miśkiewicz, Tomasz Tłuczkiewicz, Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Niedziela i Marcin Jahr.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Roch Siciński Andrzej Zieliński Henryk Miśkiewicz Włodzimierz Nahorny Tomasz Tłuczkiewicz Wojciech Niedziela Jan Ptaszyn Wróblewski wspomnienie KULTURA

Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna zdrowie zdrowie dziecka zdrowie psychiczne Krzysztof Łoniewski Klub Trójki

Generał polskiego jazzu. Archiwalny reportaż Jakuba Tarki o Janie Ptaszynie Wróblewskim

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą i – jak mówią jego znajomi – generałem polskiego jazzu. Przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki z 2015 roku, opowiadający o zmarłym we wtorek, 7 maja, Janie Ptaszynie Wróblewskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jakub Tarka Trójka reportaż pr poleca MUZYKA Jazz Melomani Krzysztof Komeda Dorota Miśkiewicz Jan Borkowski