Polskie Radio
Section05
wiersze

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja kabaret wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Jarosław Mikołajewski czyta wiersze z tomu "Kocham cię"

- Mówiąc najprościej, bardzo kocham życie, świat, ludzi. Choć to zależy od dnia i nastroju, lecz mówię temu światu "kocham cię", aby zmiękczyć jego granice. Strasznie nie lubię wrogości świata, jego obojętności. Chciałbym, aby i on mnie trochę polubił, nawet jeśli tylko przez moment - mówił niedawno w Dwójce Jarosław Mikołajewski. "Kocham cię" - taki tytuł poeta nadał swojemu najnowszemu tomowi wierszy.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze pisarze i poeci Jarosław Mikołajewski

"Zmiany" tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście". Natalia Malek: to bardzo pojemny termin

Podczas akcji "Wiersze w mieście", która trwa od 6 maja do 2 czerwca, czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie - zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Natalia Malek, kurator wydarzenia, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o założeniach i przebiegu akcji.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze Natalia Malek Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka pisarze i poeci

Już jest! Książka elektroniczna z wierszami napisanymi przez dzieci

Polskie Radio Dzieciom prezentuje książkę elektroniczną z pracami laureatów konkursu "Wiosna jest poezją". Spośród ponad 70 prac, jury konkursu wybrało osiem wierszy i te utwory można teraz przeczytać w specjalnie przygotowanej książce. Obok książki znajdują się nagrania wierszy w interpretacji Leszka Filipowicza. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  poezja wiosna dzieci wiersze literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+

Jarosław Mikołajewski o tomie wierszy "Kocham cię": chciałbym, aby świat mnie również polubił

- Bycie reporterem i poetą to dwie konieczności, czasami jest się poetą, bo chwila tego wymaga. Jedno i drugie bardzo lubię, efekt muszę ciosać, aż uznam, że są ciekawe i dają świadectwo sprawiedliwości świata. Muszę opowiedzieć, co było, ale również jak było. Stąd czasami w reportażu sprowadzam pejzaż do poszczególnych słów czy pojęć, które oddają pewną rzeczywistość z elementów postawionych obok siebie - mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Mikołajewski Dwójka poezja wiersze KULTURA Berenika Steinberg

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR PRL Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Grzegorz Musiał Dwójka pisarze i poeci wiersze poezja dzieciństwo literatura KULTURA