Polskie Radio
Section05
śmierć

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. II

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”, która została wyemitowana Programie I Polskiego Radia w 2019 r. W audycji udział wzięli świadkowie życia męczennika: Małgorzata Grabowska-Kozera i Adam Nowosad, a także Paweł Kęska, pracownik Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Tematem audycji jest działalność społeczno-religijna, męstwo i duchowa siła ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność Kościół śmierć

Jubileusz ekumenii na Nowej Drodze

Ekumeniczna wspólnota Chemin Neuf świętuje 50-lecie istnienia. Jej nazwa to Nowa Droga, a powstała w duchu posoborowej odnowy Kościoła. Czym zajmuje się dziś? Czy ekumeniczny wymiar jest dziś niezbędny w działaniach całego Kościoła, czy wystarczą „dedykowane” mu wspólnoty, jak Chemin Neuf? Zapraszamy na spotkanie, w którym lepiej będzie można poznać współczesne oblicza ekumenizmu i działania ruchu apostolskiego, jakim jest wspólnota Chemin Neuf. Na audycję zaprasza Przemysław Goławski.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Sprawa Rity Gorgonowej. Najgłośniejszy proces II RP

29 kwietnia 1933 roku Sąd Okręgowy w Krakowie skazał guwernantkę Ritę Gorgonową na osiem lat więzienia. Kobieta została uznana winną zamordowania siedemnastoletniej Elżbiety Zarembianki, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby w nocy z 30 na 31 grudnia 1932 roku. Był to jeden z najgłośniejszych procesów w II RP. 
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa kara śmierci historia Polski śmierć

Granice ludzkiej wolności

W najbliższej FJ chcemy porozmawiać o granicach ludzkiej wolności. Czy nowoczesna medycyna zawsze pomaga człowiekowi, czy raczej stwarza iluzję wolności? Dlaczego Kościół tak mało mówi o zagadnieniach bioetycznych, ograniczając swe pole działania jedynie do aborcji? Czy rewolucja medyczna, która ma obecnie miejsce wpłynie na zmianę stanowiska Kościoła w niektórych kwestiach bioetycznych?  
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć