Polskie Radio
Section05
słońce

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski zorza polarna słońce

Czym naprawdę jest zorza? Szansa na kolejny pokaz na niebie

- Wyrzuty cząstek ze Słońca często nas mijają, ale teraz złożyło się tak, że wiele z nich trafiło w Ziemię, w zasięg jej pola magnetycznego. Cząstki, które przedostaną się w okolice biegunów magnetycznych Ziemi, uderzają w górne warstwy atmosfery, pobudzając do świecenia m.in. cząstki tlenu i azotu w ziemskiej atmosferze - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk z planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo słońce astronomia

OZE odłączane od sieci. Ekspert wyjaśnia powody

- Potrzebujemy powszechności rozwiązań pozwalających magazynować nadmiar wyprodukowanej w OZE energii, dzięki czemu poprawi się stabilność sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Wskazał w tym kontekście na powiązanie z OZE ciepłowni w miastach powiatowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ekologia ochrona środowiska Katarzyna Dydo OZE energetyka słońce fotowoltaika

W poniedziałek zaćmienie słońca. Gdzie można je oglądać?

W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA zaćmienie słońca Ziemia NAUKA kosmos astronomia układ słoneczny Marek Wałkuski Meksyk Kanada słońce

Zmiany klimatu. Ekspert wskazuje niepokojące sygnały

Początek wiosny to okazja do stawiania pytań, w jaki sposób może ukształtować się najbliższy czas, jeżeli chodzi o temperatury. Czy po rekordowo ciepłej jesieni i zimie, czas na rekordy temperatur wiosną? O długoterminowych spojrzeniach i zmianach klimatu rozmawiamy z Anną Sierpień z Fundacji Edukacji Klimatycznej, specjalistką w dziedzinie wpływu zmian klimatu na środowisko przyrodnicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody deszcz wiosna słońce społeczeństwo klimat zmiany klimatyczne