Polskie Radio
Section05
filozofia

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Niemcy Wrocław filozofia II wojna światowa beatyfikacja HISTORIA

Prof. Zbigniew Mikołejko we wspomnieniach. "Był grawitacyjnym punktem intelektualnym"

Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, zmarł w połowie kwietnia w wieku 72 lat. W audycji "Rozmowy po zmroku" jego znajomi i współpracownicy podzielili się swoimi doświadczeniami z profesorem. Dr Grzegorz Brzozowski, prof. Andrzej Gniazdowski, dr Anton Marczyński i ks. prof. Henryk Paprocki zgodnie stwierdzili, że był to nie tylko znakomity pedagog, ale również pomocny człowiek.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Mikołejko filozofia odeszli 2024 Michał Nowak Anton Marczyński Andrzej Gniazdowski wspomnienie Dwójka Henryk Paprocki Grzegorz Brzozowski KULTURA

Marian Zdziechowski. Filozofia i religia w obliczu końca świata

–  Był znanym wilnianinem, fantastycznym intelektualistą, chodziłem na jego wykłady jak na delicje. A Piłsudski zaproponował go nawet na prezydenta – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji publicysta Stanisław Stomma, wspominając Mariana Zdziechowskiego. Co jeszcze wiemy o tym intrygującym profesorze z Wilna, którego Miłosz nazwał "filozofem rozpaczy"?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski filozofia religia chrześcijaństwo literatura Czesław Miłosz

Roberto Bolaño. "Jako pisarz był jednocześnie zabawny i przerażający"

– "Dzicy detektywi" jest książką idealną. Łączy w sobie i cechy kontestacji, i dobrej literatury – mówiła w Polskim Radiu Mercedes Monmany, hiszpańska krytyczka literacka, o najsłynniejszej powieści Roberta Bolaño. 28 kwietnia 2024 roku ten chilijski, przedwcześnie zmarły pisarz skończyłby 71 lat.
Zobacz więcej na temat:  Chile Ameryka Południowa literatura polityka Hiszpania filozofia psychologia HISTORIA

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 113. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Stanisław Ignacy Witkiewicz HISTORIA historia Polski II wojna światowa totalitaryzm Podole Uniwersytet Warszawski

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa socjologia wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm

Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko. Posłuchaj radiowych archiwalnych opowieści filozofia o religii i człowieku

- Dzisiaj szczęście zaczyna być traktowane jako gotowy przedmiot, który da się nabyć za pieniądze, jak wiele innych rzeczy. To jest straszne. Szczęście nie jest pojmowane jako coś, co jest w człowieku, jako coś, co jest pewną postawą - mówił w audycji Polskiego Radia prof. Zbigniew Mikołejko. Ten znakomity filozof, historyk religii, eseista i poeta zmarł 15 kwietnia 2024 roku w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Mikołejko filozofia

Anna Kamieńska. Słowa, które pomagają żyć

- Pisanie jest dla mnie rodzajem poznawania. A należy pisać tak długo, jak długo wydaje nam się, że to ma sens - mówiła w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów Anna Kamieńska. 12 kwietnia mija 104. rocznica urodzin znakomitej poetki, eseistyki i tłumaczki, autorki, której twórczość może stanowić źródło głębokiej życiowej mądrości.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kamieńska literatura poezja Julia Hartwig chrześcijaństwo religia filozofia