Polskie Radio
Section05
śpiew

Album "Wracam". Aktorka Olga Bończyk wraca do muzycznych korzeni

- Zaraz po maturze dostałam się do zespołu Spiritual Singers Band. Dla mnie, 18-letniej dziewczyny, która dopiero skończyła szkołę muzyczną, z marzeniami o wielkiej scenie, to było naprawdę jak złapanie Pana Boga za nogi - mówiła w Dwójce Olga Bończyk. Słynna aktorka swoją karierę rozpoczęła od śpiewu i dziś powraca do muzyki albumem pt. "Wracam".
Zobacz więcej na temat:  Olga Bończyk muzyka polska Jakub Kukla Dwójka śpiew album piosenka

Słuchanie między nutami i improwizacją. Co inspiruje do tworzenia na podstawie muzyki ludowej?

Pomiędzy tanecznością oberka a powagą rytualnej pieśni leży głęboki namysł nad brzmieniami polskiej wsi. Tam spotykają się Nagrania Terenowe Snów i Lumpeks - dwie grupy nieobawiające się eksperymentu, z ciekawością badające to, co przypadkowe, improwizowane i przekraczające, na pograniczu dawnej muzyki ludowej i szeroko pojętej współczesności. W audycji "Filharmonia Dwójki" Remigiusz Mazur-Hanaj, Olga Koziel i Sebastien Beliah opowiedzieli o swoich projektach i inspiracjach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka śpiew Hanna Szczęśniak Remigiusz Mazur-Hanaj Nowa Tradycja Lumpeks Nagrania Terenowe Snów

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

Jan Kanty Pawluśkiewicz: Leszek Długosz współtworzył Piwnicę pod Baranami z jej mistrzowskiego okresu

- Leszek Długosz był w grupie artystów Piwnicy pod Baranami z tego najlepszego, mistrzowskiego okresu. Obok niego byli inni twórcy, którzy już odeszli: Ewa Demarczyk, Krzysztof Litwin, Piotr Skrzynecki. Oprócz swych niewątpliwych talentów posługiwał się wspaniałym językiem. Miałem szczęście co jakiś czas się z nim spotykać - wspominał w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz zmarłego aktora, kompozytora, poetę i barda. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Piwnica pod Baranami KULTURA Leszek Długosz Dwójka Jan Kanty Pawluśkiewicz śpiew piosenka Kraków kabaret poezja

Łukasz Borowicz: na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena prezentujemy nieznane opery

- Na zaproszenie pani Elżbiety Pendereckiej podczas Festiwalu Ludwiga van Beethovena co roku z Filharmonią Poznańską prezentujemy nieznane opery. Darius Milhaud to znany kompozytor, "Biedny marynarz" jest dostępny w nagraniach, lecz "Salade" nie miała tego szczęścia. To utwór, który zatonął w odmętach historii - mówił Łukasz Borowicz w przerwie koncertu w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego słuchaliśmy na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovenowski Festiwal Beethovena koncert Róża Światczyńska Łukasz Borowicz Dwójka śpiew dyrygent Michał Dębski

Urszula Dudziak o filmie "Ula": nie od razu zrozumiałam Nowy Jork

- Mam takie okresy, kiedy jestem poukładana, bardzo praktyczna i zdaję sobie sprawę z wartości pewnych sytuacji. Bardzo skrupulatnie pilnowałam tych filmów, nawet Michał Urbaniak był zaskoczony, że ja to wszystko mam elegancko poukładane w pudełeczkach. Każde z nich jest dokładnie opisane - mówiła w Dwójce Urszula Dudziak o swym filmowym archiwum. Z tych taśm powstał nieco ponad godzinny film "Ula" w reżyserii Agnieszki Iwańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Dudziak Andrzej Zieliński Jazz śpiew Dwójka KULTURA Krzysztof Komeda

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Marcin Majchrowski NOSPR Ryszard Wagner śpiew Ludwig van Beethoven Kaija Saariaho koncerty w Polskim Radiu koncerty Dwójka Agnieszka Nowok-Zych Okka von der Damerau Christian Karlsen dyrygent

Rusza 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - festiwalowa gala na początek

- Z jednej strony mamy dużo propozycji nowoczesnych, eksperymentalnych brzmień, a z drugiej wykonawców klasycznej piosenki. Bierzemy pod uwagę również to, jak w tym wszystkim zachowuje się słowo. Gala odbędzie się na początku, a nie na końcu festiwalu, to nasza wielka rewolucja - mówiła w Dwójce Agnieszka Szelega-Kolerska, rzeczniczka prasowa 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Przegląd Piosenki Aktorskiej Jakub Kukla piosenka Dwójka aktorstwo aktor aktorzy śpiew KULTURA Agnieszka Szelega-Kolerska Jacek Bończyk

Marcin Bronikowski nie żyje. "Był unikatowym artystą, znakomitym śpiewakiem i wyjątkowym człowiekiem"

- Marcin Bronikowski był unikatowym artystą, wyjątkowym człowiekiem, dobrym, życzliwym, zawsze uśmiechniętym, z otwartą głową i otwartym sercem. Nie było w nim zazdrości, zawiści i złej energii. Zawsze był życzliwy dla całego środowiska, dziennikarzy, melomanów, swoich fanów - w Dwójce zmarłego śpiewaka tak wspominała Iwona Hossa.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Marcin Bronikowski opera śpiew Izabela Kłosińska Dwójka Karol Furtak Iwona Hossa