Polskie Radio
Section05
planety

Odbył się pierwszy próbny lot rakiety PERUN. Osiągnięto wysokość 22 kilometrów!

Firma SpaceForest poinformowała, że w środę w Ustce odbył się pierwszy próbny lot polskiej rakiety PERUN, która wzniosła się na wysokość 22 kilometrów a następnie jej części na spadochronach opadły na powierzchnię Bałtyku. Podczas próby przetestowano także procedurę przerywania misji, która również zadziałała bez zarzutu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos NAUKA rakieta planety

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc

Jak zmieniało się postrzeganie architektury wszechświata?

Specjalną wystawą Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk przypomina, w 550-rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najciekawsze i najcenniejsze księgi dokumentujące jeden z najbardziej spektakularnych rozdziałów historii nauki, napisany przez tych badaczy nieba, których obserwacje i wnioski przyczyniły się do zmiany postrzegania architektury wszechświata.  
Zobacz więcej na temat:  słońce księżyc Mikołaj Kopernik planety Dorota Truszczak Gdańsk

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa księżyc astronomia planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

W piątek nad ranem rozpoczęła się astronomiczna jesień

W piątek, 23 września, o godzinie 3.04 Słońce przeszło przez punkt Wagi, tym samym rozpoczynając astronomiczną jesień. Na niebie była możliwość podziwiania między innymi jasnych planet, roju meteorów - Geminidów, z kolei we wtorek, 25 października, czeka nas częściowe zaćmienie Słońca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ziemia kosmos słońce księżyc Mars Wenus układ słoneczny planety astronomia niebo ciekawostki NASA NAUKA jesień

Muzyczna podróż w kosmos. Przyglądamy się Plutonowi 

Do 24 sierpnia 2006 roku Pluton uznawany był za jedną z planet Układu Słonecznego. Kolejno od Słońca były więc planety: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz Pluton. Ta ostatnia, czyli położona najdalej od Słońca, a przy tym najmniejsza planeta nosi obecnie miano planety karłowatej, a to oznacza, że wymieniając planety Układu Słonecznego, musimy ją pominąć. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców piosenki dla dzieci planety