Polskie Radio
Section05
Anne-Sophie Mutter

Skrzypaczka Agata Szymczewska - zdolna i medialna [WIDEO]

- W czasie pandemii zaczęłam nagrywać, w ogóle patrzeć, jak ja mówię, jak ja wyglądam, jak występuję przed kamerą czy przed mikrofonem. Byłam wobec siebie bardzo krytyczna, ale też zaczęłam bardzo mocno analizować to, jak to robią inni, czyli jak wy to robicie w Dwójce, jak robią to prezenterzy telewizyjni - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Agata Szymczewska Anne-Sophie Mutter skrzypce muzyka klasyczna

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał rocznica Dwójka Jakub Kukla filharmonia narodowa Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Anne-Sophie Mutter: Krzysztof Penderecki jest wielkim darem dla świata

- Uświadomiłam sobie właśnie wczoraj, podczas uroczystości upamiętnienia Krzysztofa Pendereckiego, jak monumentalne i magiczne są moce, które objawiał swoją muzyką i jak wiele jego muzyki zakradło się w zakamarki duszy każdego z nas - mówiła Anne-Sophie Mutter. Znakomita niemiecka skrzypaczka otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Anne-Sophie Mutter Dwójka Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki skrzypce KULTURA