Polskie Radio
Section05
średniowiecze

Cierpienie Matki przy umierającym Synu. Różne oblicza "Stabat Mater"

Utwór ten był inspiracją dla setek kompozytorów i poetów. Niemalże każda epoka, od średniowiecza po współczesność, odczytywała to dzieło na swój wyjątkowy sposób. "Stabat Mater" bowiem – opowieść o Maryi stojącej pod krzyżem – posiada w sobie wymiar i głęboko chrześcijański, i zarazem bardzo uniwersalny, ogólnoludzki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus poezja średniowiecze ewangelia literatura II wojna światowa

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy Kraków legendy historia Polski

Zachodniopomorskie. Średniowieczna bulla papieska znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej

Fragment ołowianej bulli papieskiej z czasów średniowiecza odkryto w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej – poinformował we wtorek (19.03) dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. To trzecia bulla, która w ostatnich latach trafiła do muzeum, a druga w ciągu roku!
Zobacz więcej na temat:  papież odkrycia i ciekawostki średniowiecze Kamień Pomorski zachodniopomorskie chrześcijaństwo Kościół katolicki

Katarzy. Tragiczny koniec największej herezji średniowiecznej Europy

Kataryzm uważany jest za największy średniowieczny ruch religijny, uznany przez Kościół katolicki za herezję. Pozostaje jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych. 780 lat temu, 16 marca 1244 roku upadła twierdza Montségur w Pirenejach, ostatni bastion katarów. Tym samym nadszedł ich kres. Kres poprzedzony krwawą krucjatą, której symbolem stały się słowa rzekomo wypowiedziane przez papieskiego legata Arnauda Amaury przed rzezią Béziers: "Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Francja religia

Władysław II Jagiellończyk. Król z uległym charakterem

13 marca 1516 roku w Budzie zmarł Władysław II Jagiellończyk. "Biada Węgrom i całemu chrześcijaństwu, żeście oto bawoła wybrali na króla" ‒ tak o wnuku Władysława Jagiełły pisał Jan z Głogowa, nauczyciel Mikołaja Kopernika. Przez wzgląd na uległy charakter Jagiellończyka Czesi nazywali go "Rex Bene", a Węgrzy "Król Dobsze".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Władysław Jagiełło Węgry Czechy Krzyżacy