Polskie Radio
Section05
nazizm

"Adresat nieznany". Od przyjaźni do nienawiści

Powieść "Adresat nieznany" ukazała się w USA w 1938 roku w magazynie "Story", rok później z powodzeniem wydano ją w wersji książkowej. W obu przypadkach na okładce pojawiał się "Kressmann Taylor", bowiem wydawca stwierdził, że powieść jest "zbyt mocna, by jako jej autor figurowała kobieta".
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler nazizm spektakl Teatr Polskiego Radia KULTURA TEATR Wojciech Pszoniak Andrzej Brzoska Piotr Moss jan frycz

Zakaz używania słów "polskie obozy" potrzebny ?

- Żydzi doskonale wiedzą, że to nie były polskie obozy, tylko niemieckie. Problem polega na tym, że historia II wojny światowej przekazywana jest ignorantom z różnych narodów świata. Utrwalanie tego sformułowania jest nie tylko kłamstwem, ale utwierdzaniem w kłamstwie - mówił na antenie radiowej Jedynki historyk i senator RP, Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael Jarosław Kociszewski nazizm Szkocja Wojciech Lewandowski

Dni Pamięci Pawiaka

- Na Dni Pamięci Pawiaka przychodzą, oprócz młodzieży szkolnej, wolni słuchacze, mieszkańcy Warszawy oraz osoby zainteresowane poznaniem historii osób, które przeszły przez to więzienie – powiedziała Anna Gierczyńska z Muzeum Więzienia Pawiak. O wydarzeniu mówił także w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa nazizm Pawiak Warszawa

Odpuścić winy i zaniechać kary? O więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych

Byli więźniowe niemieckich obozów koncentracyjnych twierdzą, że pamięta się o nich jedynie podczas rocznic. Czy pomimo faktu, że takich osób jest coraz mniej, czują się oni opuszczeni przez społeczeństwo? Czy ich krzywdy zostaną wynagrodzone? Gościem Polskiego Radia 24 był Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Niemcy nazizm