"Bieta". Książka, która połączyła Elżbietę Ficowską i Cezarego Harasimowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 19:30
"Bieta" to tytuł poruszającej książki/opowieści Cezarego Harasimowicza. Autor i Elżbieta Ficowska, czyli tytułowa Bieta, byli gośćmi audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku".
Bieta. Powieść o życiu Elżbiety Ficowskiej, cudownie ocalonej z getta  to tytuł nowej książki Cezarego Harasimowicza
"Bieta. Powieść o życiu Elżbiety Ficowskiej, cudownie ocalonej z getta" – to tytuł nowej książki Cezarego HarasimowiczaFoto: Michał Woźniak/East News

"Bieta", Elżbieta Ficowska. Najmłodsze dziecko uratowane z warszawskiego getta. Córka dwóch matek - tej żydowskiej i polskiej, której metryką stała się srebrna łyżeczka z grawerunkiem.

Naszych gości zapytaliśmy o to, skąd ta Bieta, skąd pomysł na książkę. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób ocalono maleńką Elżunię, o Josku Koperze, Heni, Aronie, Sarze, o szopie Tōbensa, o pani Bussoldowej, dla której Elżunia stała się Królewną. O tym, jak mogła zostać obywatelką Izraela, Stanów Zjednoczonych i dlaczego została w Polsce. O tym jak się dowiedziała, że jest Żydówką, o odkrywaniu własnej tożsamości, o kolorowym świecie PRL-u. Wczesnym małżeństwie i Jerzym Ficowskim. Także o spotkaniu ze słynnym amerykańskim gangsterem i byciu rzecznikiem u Jacka Kuronia, ministra Jacka Kuronia.

Cezarego Harasimowiczapisarza, scenarzystę, dramaturga - pytaliśmy natomiast o emocje, które mu towarzyszyły przy pisaniu tej książki.


Posłuchaj
29:16 2024_03_27 19_29_11_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 "Bieta". Książka, która połączyła Elżbietę Ficowską i Cezarego Harasimowicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Elżbieta Ficowska i Cezary Harasimowicz

Data emisji: 27.03.2024

Godzina emisji: 19.30

pg/mo


Czytaj także

Elżbieta Ficowska: musical "Irena" opowiada wciąż aktualną historię

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 18:00
- Na początku miałam mieszane uczucia co do musicalu "Irena". Myślałam o tym, jak można tańczyć i śpiewać o Holokauście. Nie spodziewałam się tego, co zobaczyłam na premierze, a jest to zrobione świetnie - mówiła w Dwójce Elżbieta Ficowska, najmłodsze dziecko uratowane przez Irenę Sendlerową z warszawskiego getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 19:00
Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
rozwiń zwiń